O RASIE

YORKSHIRE TERRIER

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Yorkshire terier pochodzi z tego samego regionu co airedale; pierwsze psy tego typu pojawiły się około 1850 roku. Wśród przodków tej rasy znajduje się dawny Black and tan terier, maltańczyk i skye terier. Obecna nazwa powstała w roku 1870. Yorkshire ma wiele cech teriera, w tym instynkt myśliwski, który może być skierowany zarówno na domowe zabawki jak i na gryzonie w ogrodzie.

WRAŻENIE OGÓLNE: Pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Nosi się dumnie.

WAŻNE PROPORCJE: Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny i energiczny.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Miniaturowy terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu.

SIERŚĆ: na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosta (nie falista), lśniąca, w dotyku delikatna i jedwabista, nie może być wełnista. W żadnym razie nie może przeszkadzać w ruchu. Na głowie długa, w soczysto płowozłotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejsza, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na szyję. Z płowozłotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia.

UMASZCZENIE : ciemnostalowo-niebieskie, a nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być na nim śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnych nalotów. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a jeszcze jaśnieją na koniuszkach.

WAGA: Do 3,2 kg.

YORKSHIRE TERRIER to dzielny i ambitny mały terier o wielkim sercu. To uroczy, ujmujący przyjaciel, kochający i oddany towarzysz, ale także ekskluzywny, elegancki, wymagający odpowiedniej pielęgnacji piesek. Jest mądry i bystry, szybko orientuje się, kiedy trzeba zachować spokój i wypełnić polecenie. Źle znosi brak zainteresowania i samotność. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Najlepiej czuje się, kiedy uczestniczy w życiu rodzinnym i stale towarzyszy opiekunowi. Jest doskonałym towarzyszem dla osób starszych, dorosłych i młodzieży. Przy małych dzieciach należy zwrócić szczególną uwagę na yorka. Wszelkie urazy mogą być dla niego bardzo groźne. Niewielki wzrost sprawia, że można go zabrać z sobą praktycznie wszędzie. Dobrze czuje się zarówno w małym mieszkaniu jak i w domu z dużym ogrodem.

York jest inteligentny, bystry i spostrzegawczy. W jego żyłach płynie myśliwska krew. Bywa niezależny i uparty. Jeśli podejmie jakąś decyzję, konsekwentnie ją realizuje. Jest pełen werwy i temperamentu. Nie zdając sobie sprawy ze swoich małych rozmiarów bywa czasami zadziorny w stosunku do dużych zwierząt, co niekiedy może być dla niego bardzo niebezpieczne.

Nie wychowywany bywa szczekliwy i namolny. Wykorzystuje skrzętnie miłość swego opiekuna, domagając się ciągłego zainteresowania. Rozpieszczony bywa histeryczny. Dobrze jest traktować go jak prawdziwego psa, wtedy stanie się idealnym przyjacielem.

Yorkshire słynie ze swojej niezwykłej sierści, której struktura przypomina ludzki włos. Długi włos jest idealnie prosty, delikatny i jedwabisty, opadający z grzbietu aż do samej ziemi. Przypomina on długie, proste włosy kobiety. York należy do rzadkich ras psów , które nie linieją (a co za tym idzie nie powodują alergii) i u których włos stale rośnie (1 do 1,5 cm miesięcznie).Szczególną cechą jest brak podszerstka, który sprawia, że york jest bardziej wrażliwy na wpływ czynników środowiskowych tj. niskie temperatury, zanieczyszczenia przemysłowe, deszcz czy wiatr. Piękny włos u yorka jest jego największym atutem, który wymaga starannej codziennej pielęgnacji. Jeśli jednak nie planujemy kariery wystawowej włos można podcinać lub ostrzyc w salonie piękności dla psów.

Yorkshire to rasa mała, ale o dużym temperamencie. Mogą i powinny jadać karmy wysokoenergetyczne. Małe, ruchliwe pieski zużywają dużo energii, jedzą niedużo, często kapryszą i wybrzydzają. Przyzwyczajając je od szczenięcia do dobrej karmy mamy pewność, że zjedzą w swojej porcji wszystko co potrzebne do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia. Profesjonalna karma nie wymaga podawania dodatkowych witamin i minerałów. Nie obciąża ilościowo małego żołądka. Ponieważ jest w postaci skoncentrowanej, pies zjada jej stosunkowo mało. Karma nie brudzi sierści wokół pyszczka i nie niszczy włosa. Nie powoduje zaburzeń żołądkowych. Można dowolnie regulować jej ilość nie narażając psa na gwałtowne zmiany zawartości składników odżywczych. Jest smakowita i chętnie zjadana przez najbardziej wybredne pieski.

Dobry apetyt i wesołe, żwawe zachowanie świadczą o dobrym samopoczuciu. Pamiętajmy, że mimo małego wzrostu pies powinien być w dobrej kondycji, umięśniony i jędrny. Otyłość, galaretowate ciałko, wychudzenie, rachityzm są bardzo źle widziane i nie świadczą najlepiej o właścicielu. Często takie nieprawidłowości są symptomem jakichś zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Yorkshire często cierpią z powodu kłopotów z zaniedbanym uzębieniem. Kilkuletni, szczerbaty pies tej rasy nie jest wcale rzadkością. Aby temu zapobiec trzeba kontrolować mu zęby systematycznie, usuwać narosły już kamień, a najlepiej nie dopuścić do jego odkładania. W okresie zmiany zębów najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na usuwaniu przetrwałych zębów mlecznych. Nie należy z tym zwlekać. Zaniedbania powodują bolesne, długotrwałe i uciążliwe komplikacje tak dla psa, jak i jego właściciela, a nierzadko przyczyniają się do nieodwracalnych, dyskwalifikujących zmian zgryzu.

Podobnie jak inne psy ras małych, yorki żyją stosunkowo długo. Wielu lekarzy czy hodowców spotyka się z Yorkshire w wieku od 15 a nawet do 20 lat. Jest to imponujący wiek, zwłaszcza w porównaniu do wieku, jaki osiągają psy ras olbrzymich ( zaledwie 7-9 lat).

Z mojego wieloletniego doświadczenia proponuję - wybierzcie yorka doskonale zbudowanego, efektownego, o prawidłowym wyglądzie i psychice, ze sprawdzonej hodowli. Unikajcie karłowatych, rachitycznych "miniaturek", które nie odpowiadają wzorcowi rasy, mogą być chorowite i nie są wizytówką pięknej rasy jakim jest Yorkshire Terrier.


WZORZEC RASY - YORKSHIRE TERRIER


-------------------------------------------------------------------

MALTAŃCZYK

Wysokość w kłębie: Psy od 21 do 25 cm, Suki od 20 do 23 cm.
Waga: od 3 do 4 kg.
MALTAŃCZYK MINIATURKA NIE ISTNIEJE.

WRAŻENIE OGÓLNE: Niewielkich gabarytów; o wydłużonym ciele; okryty bardzo długą, białą szatą; bardzo elegancki; noszący głowę dumnie i dystyngowanie.

WŁOS: Gęsty, lśniący, błyszczący, opadający ciężko, jedwabisty, bardzo długi na całym ciele. Prosty na całej długości, bez śladu fal czy loków.

MAŚĆ: Czysto biała; dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej. Tolerowany jest natomiast ślad blado-pomarańczowego odcienia, choć nie jest on pożądany i stanowi pewną niedoskonałość. Czarne maltańczyki nie mają nic wspólnego z opisywaną rasą.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT: Żywy, czuły, bardzo łagodny i inteligentny.

ZARYS HISTORII RASY: Maltańczyki są jedną z najstarszych ras psów. Nazwa nie oznacza, iż rasa pochodzi z wyspy Malta; przymiotnik "maltański" pochodzi bowiem od semickiego słowa "malat", oznaczającego azyl lub przystań. Źródłosłów pojawia się także w nazwach wielu nadmorskich miejscowości, m.in. w nazwie nadadriatyckiej wyspy Méléda, sycylijskiego miasta Melita oraz samej nazwie wyspy Malta. Przodkowie tych małych piesków żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na myszy i szczury, licznie spotykane w portowych składach i ładowniach. Już Arystoteles (384-322 p.n.e.) wzmiankuje o rasie małych piesków; filozof określił je łacińską nazwą "canes melitenses". Psy te znane były w Starożytnym Rzymie; były ulubionym towarzystwem matron, opiewanym w I stuleciu przez poetę Strabona. Maltańczyki były częstym motywem, obecnym w renesansowym malarstwie, ukazującym te małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki.

PIĘLĘGNACJA : Długie, gęste i lśniące włosy (nie sierść) wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie i częste kąpiele (2-3 razy w miesiącu) są niezbędne. Do kąpieli używajmy markowych kosmetyków opracowanych dla psów długowłosych. Częste używanie szamponu dla maltańczyka ( wybielającego) spowoduje wysuszenie i łamliwość włosa. Tego typu kosmetyków używajmy okazjonalnie. Psy niewystawowe można ostrzyc krótko, a dobór fryzury dla maltańczyka zależy tylko od oczekiwań opiekuna i umiejętności groomera. Ostrzyżone maltańczyki potrzebują ciepłego ubrania na chłodne dni. Ich szata nie ma podszerstka, czyli gęstej, puszystej warstwy sierści znajdującej się przy skórze, która chroni przed mrozem i upałami. Wybór psiego ubranka to czysta przyjemność. Tym bardziej że maltańczyki są posłuszne, a ich ubieranie nie powinno sprawiać problemów.
Maltańczykom należy codziennie przecierać oczy specjalnymi płynami na zacieki ( łzawienie powoduje brzydkie, brązowe zacieki pod oczami). Większe łzawienie u maltańczyka może być spowodowane np. źle dobraną karmą, zapaleniem spojówek, w czasie cieczki u suk, przy wymianie zębów, alergenami - kurz, trawa,... , wrastającymi włosami koło oczu lub zatkanymi kanalikami łzowymi.
Dobrze jest po każdym posiłku wytrzeć brodę, wodę do picia podawać w specjalnych poidełkach, a nie w miseczce, a po spacerze wytrzeć łapy. Dodatkowym obowiązkiem jest przycinanie pazurów i pielęgnacja uszu - w tym usuwanie odstających włosków. Maltańczyki, jak inne psy miniaturowe i małe są podatne na problemy stomatologiczne, dlatego należy regularnie kontrolować stan uzębienia. Ważne jest również stałe kontrole gruczołów okołoodbytowych, które mogą się zapychać, powodując stan zapalny.

CHARAKTER : To rasa znana z przyjaznego usposobienia. Maltańczykom przypisuje się otwartość, towarzyskość, łagodność i duże przywiązanie do opiekunów. Maltańczyki doskonale nadają się na psy rodzinne, nawiązują dobre relacje z dziećmi, a obecność innego czworonoga traktują jak okazję, aby się zaprzyjaźnić. Nawet jeśli tym czworonogiem jest kot.
Maltańczyki są żywe i energiczne, jednak nie mają wielkich wymagań pod względem ruchu. W ciągu dnia potrzebują kilku krótkich spacerów, jednej dłuższej przechadzki oraz trochę zabawy. Dobrym pomysłem są ćwiczenia agility (zwinnościowe). Psy tej rasy są w stanie pokonać nawet zaawansowane tory przeszkód (oczywiście w swojej klasie wzrostowej) i zdarza się, że startują w zawodach. Nie można odmówić im inteligencji ani sprytu. Przy odpowiednim prowadzeniu szybko uczą się komend, a nawet efektownych sztuczek.
Co więcej, są bardzo czujne i odważne. Niewielkie rozmiary nie stają na przeszkodzie, aby pilnować domu. Zaniepokojony maltańczyk głośno alarmuje o swoich obawach, stawiając na nogi wszystkich domowników. Jest dość szczekliwy, ale też łatwy do ułożenia. Jeśli zatem szukasz odpowiedniego psa stróżującego do mieszkania, weź pod uwagę maltańczyka. To wesoły kompan, wierny przyjaciel i strażnik domowego ogniska, którego obecnością będziesz się cieszył przez wiele lat.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA : To, ile żyją maltańczyki, zależy wprawdzie od predyspozycji genetycznych, warunków bytowych i sposobu pielęgnacji psa, jednak są one długowieczne, które dożywają sędziwego wieku (12-15 lat).

ŻYWIENIE : Najlepszym pokarmem dla maltańczyka jest pełnoporcjowa karma dla psów ras małych, dobrana na podstawie wieku, masy ciała czworonoga, zakresu aktywności fizycznej, aktualnego stanu zdrowia i wieku.
Maltańczyki mają skłonność do tycia, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do karmy. Przy wyborze karmy ważne jest, aby była to karma najwyższej jakości z mięsem. Złej jakości karma może powodować zacieki pod oczami, różne alergie skórne i pokarmowe, źle wpłynie na jakość włosa i ogólny stan zdrowia. Ryzyko chorób przyzębia jest jednym z powodów, dla których psy tej rasy potrzebują karmy suchej. Gryzienie suchych granulek sprzyja mechanicznemu usuwaniu osadu nazębnego.


WZORZEC RASY - MALTAŃCZYK---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HODOWLA PSÓW RASOWYCH - YORKSHIRE TERRIER & MALTAŃCZYK
PICCOLO CANE YORK (FCI)

MAGDALENA CYWICKA
POLAND - KRAKÓW - ZABIERZÓW
kom : +48 698 647 566

magdalena.cywicka@gmail.com


PICCOLO CANE YORK (FCI) © 2004 - 2022
autor strony: Magdalena Cywicka